Moje oblíbené

15 nápadů a tipů jak zařídit obývák, díky kterým získáte prostor, funkčnost a styl

Interiérový design spočívá v tom, že se místnost jeví jako prostorná a připadá vám současně funkční i stylová. Dnes sdílíme patnáct nápadů na vylepšení pro váš obývací pokoj, rodinný pokoj, nebo prostě jakýkoli životní prostor, který se rozhodnete si vylepšit.
Budeme se zabývat koncepty, jako je vytvoření konzistence ve vaší paletě barev, přidání textur tam, kde je to potřeba, použití plošných koberců, nákup nábytku a mnoho dalšího.

luxusní obývák

Pojďme se tedy podívat, jak zařídit obývák.

Najděte konzistenci v paletě barev

Důležitým hlediskem pro návrh vašeho obývacího pokoje je vaše barevné schéma. Je důležité vybrat si barvy, které se doplňují, jdou dobře spárovat a dají se přirozeně používat v celém prostoru. Pravděpodobně nejlepší bude zvolit si nejprve obecné barevné schéma a až poté přejít k výběru barvy vysněné pohovky a dalších položek.

Přidejte texturu tam, kde je prostor prázdný či až příliš rovný

Přidáním přehozů, polštářů nebo dokonce čalouněného nábytku s látkou co má bujnou strukturu může přidat objem oblasti, která působí mdle až řídce. Vyberte si třeba samet, kožešinu nebo podobné textury a vytvořte ve svém prostoru příjemnou „útulnou“ atmosféru.
Kromě běžných povrchů v prostoru lidé také často dávají strukturu už samotným stěnám. Dají třeba kamenný obklad, nebo vliesovou tapetu. Rovné plochy si zkrátka zaslouží nějakou texturu, tak se nebojte experimentovat.

Zamyslete se více nad samotným kobercem

Váš koberec bude tím, co propojuje celou místnost – proto vybírejte moudře a plánujte další prvky už podle koberce. Nejlepší je vybrat koberec s dobrou strukturou a vzorem, který doplní vaše barevné schéma. Barevně by měl jít buď v trochu jiném odstínu, než máte zdi, anebo přímo do kontrastu.

Zvažte tzv. přízvučnou zeď

Jedním z našich nejjednodušších nápadů na výzdobu je přidání jedné zvýrazňující stěny ve vašem pokoji, která má nápadně jinou barvu. To totiž přidá popový půvab a může přidat i osobnost místnosti, která původně vypadala fádně. Dobrým příkladem jsou všechny bílé stěny s jasně modrou přízvučnou zdí.

Nakupte si užitečný a stylový nábytek

Ať už se soutředíte na zlepšení v malém prostoru nebo ve velkém domě, je důležité vybrat si nábytek, který je vhodný pro danou velikost a obsahuje kousky s akcentem, které pojí společný vzhled nebo prvky.
Například v malém bytě si můžete vybrat párové dvojkřeslo pro zamilované nebo malý taburet a doplnit ho konferenčním stolkem. Ve větším prostoru si můžete vybrat nadrozměrný kousek s bočními plochami a podlahovými lampami, abyste mohli prostor dobře využít.

Popřemýšlejte o zeleni a rostlinách

Dalším způsobem, jak vnést život do vašeho prostoru, je přidání několika domácích rostlin. Dodatečný tok kyslíku a celkově zeleň mohou vašemu pokoji přidat správný šmrnc. Existují specifické rostliny, které mohou stále prospívat v interiérech. Jsou to například: Jade Plant, Asparagus Fern, Guyana Chestnut a čínský evergreen. Pokud se nechcete starat o živé rostliny, můžete koupit umělé květiny.

Personalizujte si svůj prostor

Váš prostor vám nebude připadat opravdu útulný, dokud do svého prostoru nepřidáte prvky ze svého vlastního života, například rodinné fotografie. Dokonce i moderní obývací pokoje obsažené v časopise Home & Garden obsahují portréty a další předměty, které mají pro jejich majitele nějaký osobní význam. K tomu vám může přijít vhod i některý z těchto světelných obrazů. Bez nich by byl jakýkoliv pokoj sterilní a chladný. Byl by bez duše.

Doplňte vhodně přikrývky a sem tam polštáře

Poté, co je vaše zdobení dokončeno a pokud stále máte pocit, že váš pokoj potřebuje trochu víc, tak skvělou a snadnou možností je právě přidání přikrývek a designových polštářů. Vyberte si čalounění s teplými barvami, které vám dodá uklidňující a příjemnou atmosféru a doplní váš celkový dojem z místnosti.

15 nápadů a tipů jak zařídit obývák, díky kterým získáte prostor, funkčnost a styl

Vytvořte prostor pro své koníčky

Součástí vytvoření funkčního interiéru obývacího pokoje je přidání prostoru pro vaše koníčky. Pokud jste například vášnivým čtenářem, můžete přidat čtecí koutek poblíž okna. Nebo pokud jste hráč, můžete umístit do prostoru herní či kancelářskou židli, kterou lze pohodlně užívat během vaší herní seance.

Zdůrazněte stávající funkce

Pokud pracujete s omezeným prostorem, můžete vždy zdůraznit stávající funkce, na rozdíl od toho, že se budete snažit do prostoru vtěsnat spoustu nového nábytku a dekorů. Dobrým způsobem jak to udělat, je například využití okenního parapetu jako poličky.

Zahajte několik DIY projektů

Pokud chcete posunout svůj design interiéru na další úroveň a udělat si svůj životní prostor osobnějším, začněte s nějakým osobním kutilskými projektem. Můžete si vytvořit vlastní konferenční stolek, vyřezávat hliněnou vázu nebo si ručně ušít vlastní polštáře.

Přidejte nějaké umění

Přidejte trochu osobnosti a upravte náladu svého prostoru pomocí nějakého uměleckého díla. Ať už dáváte přednost replice van Gogha nebo dáváte přednost investici do místního umělce, přidejte do prostoru pěkný obraz nebo sochu.

Zřiďte si pohodlí i styl

Každý chce stylový obývací pokoj, který vynikne a přiměje lidi o tom mluvit. Je však také důležité zajistit, aby byl váš prostor pohodlný a relaxační. Investujte proto do elegantního a pohodlného nábytku. Přidejte dekorace, ale nepřeplňujte prostor, aby v něm nebylo už dusno.

Používejte funkční nábytek

Chcete-li svůj prostor využít co nejlépe, zaměřte se na nábytek, který je pohodlný a funkční zároveň. Je to zvláště důležité pro váš pocit v malém obývacím pokoji, který nenabízí mnoho dostupného prostoru.
Pokud například nemáte ložnici pro hosty, pohovka na spaní promění váš obývací pokoj v útulné místo, kde hosté mohou zůstat přes noc. Nebo pokud nemáte pracovní prostor, můžete investovat do vzestupného konferenčního stolku, který se přemění na psací stůl, abyste mohli v případě potřeby pracovat ze své pohovky.

Nenakupujte levně

Jistě. Může být lákavé koupit výrazně levnější verzi dekoračních kusů obývacího pokoje, které máte v oblibě, ale je pravděpodobné, že pokud jde levnější variantu, bude také vyrobena z méně kvalitních komponentů. Váš životní prostor by měl být investicí, na kterou můžete být hrdí a kterou budete s dobrým pocitem užívat celá léta. Tady vážně víc než kde jinde platí: „Jaký si to uděláš, takový to máš„. Raději sáhněte po dražším, kvalitnějším a třeba zrovna ve výprodeji.

15 nápadů a tipů jak zařídit obývák, díky kterým získáte prostor, funkčnost a styl

Bonusový bod: Jak získat více prostoru

Pokud vám stále chybí prostor k uskladnění vašich věcí a již nevíte kudy kam, tak se dívejte opravdu pozorně. Rozhlédněte se po místnosti a podívejte se ke stropu kolem dokola všude podél stěn. Vidíte? Ne mnoho kusů nábytku sahá až ke stropu. A teď si tam třeba podél celé jedné stěny u stropu představte závěsné skříňky 30x40x60 a třeba rovnou pět takových hezky vedle sebe.
Najednou tu máte spoustu prostoru k uskladnění a přitom to nebude nikoho nijak omezovat. Co tam dáte je čistě na vás, ale vězte, že místa tam máme všichni víc než dost.

  1. Visitor Rating: 5 Stars

O nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.
V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti
domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.
Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.

 

V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.

 

Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

redjet.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0