Moje oblíbené

Jak vybrat matraci

Pokud uvažujete o koupi nové matrace, pak jednou z nejnáročnějších věcí je zjistit, kde vlastně začít.
V následujícím článku proto probereme základní pravidla a hlavní body, které byste měli při nákupu nové matrace určitě zvážit. Po přečtení článku budete vědět, jak správně vybrat matraci, která bude podle vašich představ i potřeb.

jak vybrat matraci

Základní pravidla jak vybrat matraci

1. Tvrdost matrace vybírejte podle výšky, hmotnosti a věku uživatele.
2. Správná matrace by měla přesahovat délku těla o 20–25 cm.
3. Šířka matrace závisí na typu postele. Pro jednolůžko běžně platí 90 cm.
4. Optimální výška matrace je alespoň 15 cm.

Rozpočet

To první, co byste měli zvážit je, jakou částku hodláte do vašeho spánku investovat a nutno dodat, že v tomto případě byste se neměli finančně příliš omezovat. Zdravý spánek je totiž jedním z nejdůležitějších předpokladů pro kvalitní a zdravý život.

Tvrdost matrace

Tvrdost, nebo také tuhost, matrace je podstatným ukazatelem.

Stupnice tuhosti matrace

  • Matrace tuhost 1 – 4 (měkké matrace)
  • Matrace tuhost 5 – 7 (střední tuhost)
  • Matrace tuhost 8 – 10 (tvrdé matrace)

Odborníci radí, aby lidé s váhou vyšší než 90kg volili spíše tužší matraci. Podle průzkumů nakupují měkčí matrace spíše ženy a senioři, zatímco tvrdší volí častěji muži a junioři.

Mezi nejprodávanější matrace se řadí ty se střední tvrdostí.
Pokud se nemůžete rozhodnout, na trhu najdete i oboustranné matrace s rozdílnou tuhostí obou stran.

Existují i obchody, které nabízí možnost si matraci vyzkoušet. Do 30 dnů ji můžete vrátit.

V jaké poloze spíte

Pokud spíte na zádech, pak odborníci doporučují střední tvrdost matrace, v rozmezí tuhosti od 5,5 do 7. Pokud byste totiž spali na příliš tvrdé matraci, dostavilo by se napětí v ramenou a spodní části zad. U příliš měkké matrace by docházelo k prohnutí zad, což by mělo za následek bolesti páteře.

Pokud spíte na boku, potom sáhněte po výrobku, jehož tuhost se pohybuje v rozmezí od 4 do 6, to znamená měkčí až středně tuhou. Lidé, kteří tráví většinu noci v poloze na boku vytváří velký tlak na klouby. Proto při nevhodně zvolené matraci dochází k bolestem ramen a kloubů. Je tedy důležité uvolnit tlak právě v těchto oblastech. K tomu nejlépe poslouží matrace z paměťové pěny, které jsou známé svým tvarováním těla a úlevou od tlaku.

Pokud spíte na břiše, pak jste v podstatě opakem spáčů na boku. Potřebovat totiž budete tuhost matrace 7 – 9, tedy tvrdou. Pokud byste spali na měkké matraci, došlo by k propadnutí boků pod úroveň ramen. Odborníci se shodují, že při spaní v této poloze musí být zajištěna úroveň boků a ramen v jedné linii, proto se zaměřte na matraci s vnitřní pružinou.

Že nemáte preferovanou polohu? Pokud patříte k nočním „cestovatelům“, kteří se v noci převalují ze strany na stranu, ze zad na břicho, tak se držte zlaté střední cesty v podobě střední tuhosti matrace. Váš neklidný spánek může úzce souviset právě s nevhodně zvolenou matrací.

Vliv vaší hmostnosti na výběr matrace

Hmotnost je sice dalším důležitým aspektem při výběru matrace. Následující doporučení jsou však spíše obecného charakteru. Zde je potřeba přihlédnout k potřebám a preferencím každého jedince zvlášť.

  • Lidé s váhou do 70kg mohou volit mezi matracemi s tuhostí od 4 do 6.
  • Lidé s hmotností od 70kg do 90kg pravděpodobně ocení matraci s tvrdostí od 5,5 do 7.
  • Pokud je Vaše váha 90kg a výš, pak se obecně doporučuje matrace s tuhostí 7 – 9.

Nadměrné pocení

V tomto případě je nutné vybírat matrace, které pomáhají regulovat pocení a mají antibakteriální vlastnosti.

Alergie

Alergici by měli vybírat matrace s ochrannými technologiemi, které jsou chráněné proti prachu a roztočům. Matrace se stříbrnými vlákny jsou jedním z nejlepších odpuzovačů šíření mikrobů. Matrace s bambusovými vlákny pomáhají redukovat množení bakterií a vyznačují se řadou antibakteriálních účinků. Matrace s výtažky z rostliny AloeVera se vyznačují hojivými účinky na lidskou pokožku. Nejvhodnější jsou latexové a pěnové matrace.

Jak poznat kvalitní matraci?

Vysoce kvalitní matrace jsou například matrace dormeo. Ty by se měly vyznačovat dlouhou životností, prodyšností, správnou oporou pro tělo, dostatečnou tvrdostí a snadnou údržbou. Pozor také na použitý materiál a výšku. Při nákupu dbejte minimálně na zásadní kritéria, jako je tvrdost, výška a rozměry.

Kvalitní matrace by měla přesahovat délku těla alespoň o 20cm a její výška by měla být minimálně 15cm. U seniorů pak platí, že čím vyšší, tím lepší.

Podívejte se i na matrace v našem

Tags:

 1. Visitor Rating: 5 Stars

O nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.
V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti
domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.
Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.

 

V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.

 

Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

redjet.cz
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare
0