Moje oblíbené

Jak vybrat perlátor a proč

perlátor

Perlátor je úsporné zařízení, které připevníte ke koupelnové nebo kuchyňské baterii. Díky perlátoru snížíte vaši spotřebu vody. Funguje to tak, že do proudu vytékající vody z baterie vměstná perlátor bublinky vzduchu. To má za následek změnu fyzikálních vlastností proudu vody a fakticky tak šetří vodou.

Perlátory na baterie dávají někdy i sami výrobci baterií

Nemálo baterií se už dodává s integrovaným perlátorem. Pokud takovou baterii doma nemáte, tak si můžete koupit samostatný perlátor a nainstalovat ho sami, anebo si koupíte zcela novou baterii i s perlátorem uvnitř.

Typ závitu

Běžte a mrkněte se doma, jaký typ závitu na vodovodních bateriích máte. Jestli je vnitřní nebo vnější. Jděte na to logicky.  Jestliže máte vnitřní závit na baterii (poznáte to tak, že není vidět), Tak si kupte perlátor s vnějším závitem.  Naopak když máte vnější závit na baterii, tak logicky chcete perlátor s vnitřním závitem.

Pozor na to, protože 90 % lidí si koupí své první perlátory na baterie s nesprávným závitem. Dalších 9 % si splete rozměr a jen 1 % koupí napoprvé ten správný spořič vody a půlka z nich ještě k tomu jen se štěstím.

„Pokud se spletete, existují na to ještě redukce.“

      • Průměr perlátoru změříte šuplerou či pravítkem.
      • Valná většina baterií se vyrábí, tak že do nich pasují standardní perlátory.
      • Průměr bývá 24mm (typ s vnějším závitem M24x1) anebo 22mm (typ s vnitřním závitem M22x1).
V ČR se dají koupit různé perlátory. Některé jsou efektivní, jiné už ne tolik. Koupit perlátor od kvalitních značek, které se technologii věnují dlouho, rozumí ji a neustále ji inovují můžete například na mallu. Ze známých značek nelze opomenout českou společnost Watersavers, tchajwanskou značku Hihippo či Terla. U těchto značek si můžete být s kvalitou a efektivitou jistí, že kupujete správně.
Perlátor nemusíte dávat jenom na koupelnové a kuchyňské baterie. Perlátor smíte použít i na sprchu. Postup instalace je velmi podobný. Musíte odmontovat hadici a na toto místo našroubovat perlátor, do kterého se potom dále napojí samotná hadice.
U některých baterií lze perlátor vyšroubovat rukou, některé baterie mají jako součást příslušentví při dodání vložen prvek pro vyjmutí. Pokud má perlátor dvě plošky pro odšroubovaní kleštěmi, VŽDY použijte pod kleštěmi hadr či jinou podložku, jinak povrch samozřejmě odřete.

Zásadní vlastnosti perlátoru: Regulujete průtok vody 

Pokud stále nevíte, jakou službu vám perlátor poskytne, tak vězte, že ve většině případů má perlátor horní hranici průtoku cca14 litrů za minutu. To je běžný proud vody z kohoutku. Naproti tomu spodní hranice bývá v rozmezí někde mezi 4 až 6 litry vody za minutu.

Pokud nevíte jistě, jaký objem průtoku vám bude vyhovovat, kupte si perlátor na dřezovou baterii, který umožňuje regulaci. Regulace se provádí pomocí gumiček, které výrobce přikládá k perlátoru. Takto to umí například perlátor RA6 U od společnosti Watersavers. Je logické, že regulaci průtoku perlátoru provádíte už před samotnou instalací. Do vnitřku perlátoru se prostě vloží gumičky v kombinaci podle návodu. 

Perlátor a vodní kámen

Problém s vodním kamenem je nasnadě. Proto vám doporučujeme koupit perlátor s plastovým vnitřkem. Vyhnete se totiž reznutí vnitřních kovových částí levného perlátoru a následné ztrátě jeho funkčnosti již během pár měsíců. Obecně perlátor za méně než 100 korun budou jen vyhozené peníze. Nešetřete a ušetříte.

O nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.
V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti
domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.
Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

Jsme vyhledávač nábytku, katalog a blog.

 

V nabídce je kromě nábytku mnoho položek z oblasti domu a zahrady a dále pak stavebniny v rámci kategorie stavba a rekonstrukce.

 

Píšeme také inspirativní články a budujeme komunitu na sociální síti.

Sledujte nás

redjet.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0